Alert RCB - Przypadki wścieklizny

Alert RCB o przypadkach wścieklizny stał się faktem. 

Wścieklizna to wirus, który może zarażać ssaki - między innymi psy i koty, ale i ludzi. Zwykle przenosi się przez ślinę zarażonego zwierzęcia na inne zwierzę lub osobę.

Wirus wścieklizny może być również przenoszony na ludzi poprzez ugryzienie lub zadrapanie od wściekłego zwierzęcia, najczęściej psa.

Wścieklizna u kotów występuje rzadko, ale może się zdarzyć, jeśli kot został ugryziony przez zwierzę z wścieklizną i nie został zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.

O tym jaki jest zagrożony obszar i co należy zrobić informujemy Was na StacjaZwierzak.pl

Stacja Zwierzak to nie tylko internetowy sklep zoologiczny, to również blog z cennymi informacjami.

 

"Uwaga! Nowe przypadki wścieklizny."

"Uwaga! Nowe przypadki wścieklizny. Proszę o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu oraz o szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie." - Takie SMSy od nadawcy Alert RCB otrzymali mieszkańcy między innymi Mazowsza. Co to oznacza?

Szczepienie przeciwko wściekliźnie — co daje?

Wścieklizna to śmiertelna choroba, która może zarażać zarówno psy, jak i koty. Przenosi się przez ślinę zarażonego zwierzęcia i może być przenoszony na ludzi przez ugryzienie.

Nie można zdiagnozować go z całą pewnością, dopóki nie pojawią się objawy, dlatego ważne jest regularne szczepienie zwierzaka.

Zdecydowanie powinieneś zaszczepić swojego psa, jeśli mieszkasz lub podróżujesz do obszaru, w którym występuje wścieklizna.

Jeśli czujesz, że Twój pies lub kot mógł być narażony na wściekliznę, jak najszybciej udaj się do weterynarza na leczenie.

Gdzie jest wścieklizna?

"Obecnie na Mazowszu wykryto już 110 przypadków wścieklizny, w tym 18 na terenie samej stolicy. Jako obszary zagrożone wystąpieniem tej choroby w Warszawie wskazano dzielnice: Praga-Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła, Wilanów oraz część Targówka (ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską). Na tych obszarach obowiązuje nakaz wyprowadzania psów na smyczy oraz trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych, ale także zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie." - możemy przeczytać na stronie urzędu miasta Warszawa.

Obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie

Obowiązek mają właściciele psów, które ukończyły 3 miesiąc życia. Zaszczepić należy każdego psa w ciągu 30 dni od osiągnięcia przez niego wieku 3 miesięcy. 

Obowiązkowemu szczepieniu nie podlegają koty, choć w aktualnej sytuacji jest to zalecane. Skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii i dowiedz się o możliwości szczepienia swojego zwierzęcia.

Obowiązkowemu szczepieniu podlegają jednak wymienione przez wojewodę obszary - również dla kotów.

Za niedopoełnienie obowiązku szczepienia grozi kara do 500 zł. 

Obowiązkowe szczepienia kotów przeciw wściekliźnie

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie o obowiązkowym szczepieniu kotów w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota trzeciego miesiąca życia. 

W rozporządzeniu wojewoda mazowiecki ujął obszar zagrożony wścieklizną, jako: w Warszawie dzielnica Wawer, Wesoła, Targówek (zachodnia część dzielnicy), Wilanów, Rembertów i Pragę Południe. W Mińsku (powiecie mińskim): gmina Dębe Wielkie, gmina Halinów, gmina Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz, Cegłów oraz miasta Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek.
Do listy wliczają się również całe powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński i miasto Radom.

Alert_rcb_wscieklizna_wscieklizny

Szczepienie przeciw wściekliźnie psów


jest obowiązkowe nie tylko na wyżej wymienionych obszarach zagrożonych wścieklizną.

Koszt szczepienia to około 50 złotych i jest wykonywane u większości lekarzy weterynarii.