COVID-19 u zwierząt. Fakty i mity

Czy można zarazić się koronawirusem od swojego psa lub kota?

Potwierdzamy fakty i obalamy mity.

Faktem jest, że na COVID-19 chorują nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. W mediach możemy natknąć się na fałszywe informacje, że czworonogi mogą zarażać swoich właścicieli. W ostatnim czasie głośno było też o Zoo w Kalifornii, które szczepi na COVID-19 tygrysy, niedźwiedzie i fretki. W Warszawskim zoo natomiast wystąpił przypadek śmierci samicy irbisa śnieżnego - Pantery Ayany.

W tym artykule potwierdzamy fakty i obalamy mity na temat zakażenia COVID-19 u zwierząt.

 

Zwierzęta domowe chorują na COVID-19.

 fakt

Zwierzęta domowe są narażone na zachorowanie na COVID-19, jednakże zdarza się to niezwykle rzadko. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez bliski kontakt z osobą chorą na COVID-19. Jeżeli chorujesz na COVID-19 powinieneś unikać kontaktu ze swoim czworonogiem lub nosić maseczkę ochronną w jego obecności, by nie narazić go na zachorowanie. Badania kanadyjskich naukowców wykazały, że na zachorowanie na COVID-19 najbardziej narażone są zwierzęta, które śpią ze swoimi właścicielami. Dlatego w przypadku zachorowania na COVID-19 zrezygnuj ze spania z pupilem w jednym łóżku.

 

Człowiek może zarazić się koronawirusem od swojego psa lub kota.

 mit

Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i Centers for Disease Control and Prevention (CDC) oficjalnie potwierdziły, że ryzyko zarażenia się koronawirusem wirusa sars cov-2 od psa lub kota jest bardzo niskie. Liczne badania pod kątem COVID-19 u zwierząt wykazały, że to czworonogi są bardziej narażone na zakażenie ze strony człowieka, a nie odwrotnie. Istotnym faktem jest, że nie ma dowodów potwierdzających przenoszenie koronawirusa przez skórę, sierść czy włosy domowych czworonogów. Należy jednak pamiętać, że zwierzęta mogą przenosić inne choroby na człowieka, dlatego nie powinniśmy zapominać o przestrzeganiu higieny po kontakcie z pupilem. Zachowajmy środki ostrożności.

 

Wszystkie czworonogi ciężko przechodzą COVID-19.

mit

Badania i obserwacje chorych na koronawirusa zwierząt wskazują, że większość z nich nie wykazuje objawów zakażenia. Choroba przebiega u nich w łagodny sposób, który nie wymaga specjalistycznej opieki. Sporadycznie zdarza się, że zwierzęta ciężej przechodzą chorobę i wykazują objawy zakażenia mając pozytywny wynik COVID-19. Utrata apetytu, trudności z oddychaniem, gorączka, wymioty, kichanie i katar są najczęściej spotykanymi objawami koronawirusa u zwierząt. Jeżeli zauważysz u swojego pupila wyżej wymienione objawy pamiętaj, że możesz wykonać mu test na COVID-19. W przypadku pozytywnego wyniku koniecznie skonsultuj się z weterynarzem celem podjęcia stosownego leczenia.

 

Pies lub kot chorujący na COVID-19 powinien być poddany izolacji. 

 fakt

Zwierzęta domowe chorujące na COVID-19 powinny być w miarę możliwości odizolowane od innych zwierząt i domowników. Szczególnie ważne jest ograniczenie bliskich kontaktów ze zwierzęciem, takich jak przytulanie, całowanie, czy dzielenie się jedzeniem. Istotne jest również ograniczenie spacerów lub umożliwienie zwierzęciu załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w domu lub w ogródku. Takie postępowanie pozwoli na szybszy powrót do zdrowia. Po odbytej chorobie należy dokładnie zdezynfekować posłanie, zabawki i inne rzeczy, z którymi chore zwierzę miało kontakt.

 

Po przeanalizowaniu powyższych faktów i mitów wynika, że nie mamy czego się obawiać. Ryzyko zarażenia się koronawirusem od zwierząt domowych jest znikome. Jedyne, o czym musisz pamiętać przy kontakcie z czworonogiem to zdrowy rozsądek i odpowiednia higiena.