Miska spowalniająca jedzenie, czy to faktycznie działa?

 

Jedne psy są wybredne i ciężko namówić je do jedzenia. Inne zaś są prawdziwymi żarłokami, jedzą szybko i łapczywie. Łapczywe jedzenie to dla psa naturalna forma na zaspokojenie głodu. Jednakże zbyt szybkie i zachłanne jedzenie może doprowadzić do poważnych w skutkach problemów zdrowotnych.

Powody łapczywego jedzenia u psa

Istnieje wiele przyczyn łapczywego jedzenia. Wielu behawiorystów zwierzęcych twierdzi, że jest to uwarunkowane złymi wspomnieniami i koniecznością walki o jedzenie jakiego doświadczyło zwierzę. Inni zaś twierdzą, że wynika to z zachłanności i trudności z powstrzymaniem się przed szybkim spożyciem ulubionego jedzenia. Kolejnym powodem, dla którego łapczywe jedzenie u psów występuje tak często jest to, że czworonogi nie mają świadomości o groźnych skutkach jakie niesie zbyt szybkie i zachłanne jedzenie.

Skutki łapczywego jedzenia u psa

Szybkie jedzenie jest dla psa bardzo niebezpieczne i może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych u czworonoga. Budowa ciała psa - krótki przewód pokarmowy, żołądek zawieszony na kresie sprawiają, że łapczywe jedzenie może skutkować problemami układu pokarmowego u zwierząt, a nawet doprowadzić do ich śmierci. W przypadku zbyt szybkiego i łapczywego jedzenia u psa najczęściej dochodzi do problemów gastrycznych – wzdęć, wymiotów, czy biegunki. Te dolegliwości mimo, że nieprzyjemne nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia czworonoga. Jednakże połykanie jedzenia w szybkim tępię i bez odpowiedniego przeżucia może prowadzić to zadławienia lub skrętu żołądka, które mogą okazać się śmiertelne dla naszego pupila. 

Jak oduczyć psa łapczywego jedzenia?

U psów, które zachłannie spożywają pokarmy rekomendowane jest podawanie jedzenia w miskach spowalniających jedzenie. Ten spowalniacz wymusza powolne jedzenie, dzięki czemu zapobiega problemom pokarmowym naszego zwierzęcia. Dodatkowo podawanie pokarmów przy użyciu spowalniacz jedzenia pozytywnie wpływa na procesy trawienne i minimalizuje ryzyko otyłości u zwierząt.

Dobra miska spowalniająca jedzenie dla psa powinna być dostosowana pojemnością do potrzeb Twojego pupila. W przypadku psów o spłaszczonym kształcie pyszczka dodatkowym aspektem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest wysokość i trudność przeszkód w misce. Budowa miski powinna jedynie spowolnić spożywanie pokarmów, a nie utrudnić dostęp do jedzenia i tym samym zniechęcić psa do spożycia pokarmu z miski. Przy wyborze produktu najlepiej sięgnąć po taki, który będzie wykonany z tworzywa, który można umyć pod bieżącą wodą lub w zmywarce. Najczęściej produkt wykonany jest z elastycznego poliuretanu - taka miska lub mata spowalniająca jedzenie cechuje się wysoką elastycznością oraz wytrzymałością i można ją myć w zmywarce.

Walka z zbyt szybkim i łapczywym jedzeniem ma wiele zalet, które przełożą się na zdrowie i samopoczucie naszego pupila. Wolniejsze jedzenie, dokładne przeżuwanie pokarmów nie tylko pozwoli dłużej cieszyć się towarzystwem ukochanego czworonoga, ale również zaoszczędzi częstych i kosztownych wizyt u weterynarza.

Sprawdź ofertę Spowalniacze jedzenia dla psów - Mata do środka miski spowalniająca zjadanie posiłku